Jacek Kaczmarski nie żyje

W gdańskim szpitalu, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Jacek Kaczmarski, bard, poeta, kompozytor i autor książek.

Pieśniarz, poeta, kompozytor, publicysta i pisarz. Debiutował w latach 70. w środowisku studenckim. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Po Sierpniu '80 wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim gra setki koncertów i zyskuje ogromną popularność oraz miano barda "Solidarności". Stan wojenny zastaje go na Zachodzie. Owacyjnie przyjmowany przez środowiska polonijne objeżdża z koncertami wszystkie kontynenty. W latach 1984-94 w rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa prowadzi stałą audycję "Kwadrans Jacka Kaczmarskiego". W tym czasie w kraju w podziemiu wydawane są kasety z jego programami i teksty piosenek. Od 1990 roku regularnie koncertuje w Polsce. W 1995 roku wyjeżdża do Australii. Był autorem i współautorem 17 programów koncertowych, m.in.: "Mury" (1979), "Dzieci Hioba" (1988), "Wojna postu z karnawałem" (1992), "Mimochodem" (2002).

Jacek Kaczmarski był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Popularność przyniosła mu pieśń "Mury", która nawiązywała do utworu katalońskiego barda Lluisa Llacha. Inne jego znane utwory to między innymi: "Obława", "Nasza klasa", "Głupi Jasio", "Zbroja", "Dzieci Hioba". Śpiewał je zarówno w ciasnych mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych.

Twórczość Kaczmarskiego znalazła się na wielu płytach. Wczesne programy poetycko-muzyczne powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim Kaczmarski nagrał także album "Sarmatia". Ostatnio została wydana płyta "Mimochodem". Większość tekstów poetyckich barda "Solidarności" znalazło się w licznych śpiewnikach i zbiorach z tekstami.

W latach 90-tych Jacek Kaczmarski pisał także książki, często zwierające obszerny wątek autobiograficzny, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Życie do góry nogami ", " Plażę dla psów " oraz " O aniołach innym razem ". W 2001 wydany został "Napój Ananków", powieść mówiąca o pracy w Radiu Wolna Europa. Jacek Kaczmarski urodził się w 1957 roku.

Po upadku PRL wrócił do kraju, skąd ponownie wyjechał na kilka lat do Australii. Kilka lat temu u Jacka Kaczmarskiego wykryto raka krtani.

Osierocił dzieci: Kosmę (1984) z pierwszego małżeństwa z Inką i Patrycję (1988) - z drugiego małżeństwa z Ewą.

 

W tym tygodniu prezydent miasta Gdańska złoży do Rady Miasta Gdańska wniosek o nazwanie jednej z miejskich ulic imieniem Jacka Kaczmarskiego.

Copyright © Agora SA