Jak LWP planowało podbój Danii i Belgii

IPN dostał od MON wojskowe dokumenty z czasów stanu wojennego i nie tylko

Przekazanie Instytutowi dokumentów Układu Warszawskiego i stanu wojennego to zakończenie niechlubnej historii Ludowego Wojska Polskiego - mówi wiceszef MON Aleksander Szczygło.

Do 26 kwietnia trafią do IPN wszystkie akta stanu wojennego i Układu Warszawskiego odtajnione przez ministra obrony Radosława Sikorskiego. Sala, gdzie odbywała się wczorajsza konferencja prasowa, została przystrojona planem operacji zaczepnej frontu nadmorskiego z 1970 i mapą przeciwdziałania demonstracjom z 1981 r. Obie jeszcze do niedawna były ściśle tajne. Wśród odtajnionych dokumentów jest m.in. "Myśl przewodnia wprowadzenia stanu wojennego", którą wspólnie zaaprobowali już w marcu 1981 r. Stanisław Kania i Wojciech Jaruzelski. Ten dokument stał się przesłanką do postawienia Jaruzelskiemu i Kani zarzutu popełnienia zbrodni komunistycznej przez katowicki IPN. Prezes IPN Janusz Kurtyka mówi, że dokumenty te są już dobrze znane prokuratorom IPN.

Wśród tych, które wczoraj zaprezentowano dziennikarzom, są m.in. dowody na to, że wojsko wbrew zaprzeczeniom kierownictwa PRL odgrywało rolę w inwigilacji społeczeństwa. Np. żołnierze rozpoznania radiotelegraficznego podsłuchiwali strajkujących w sierpniu i wrześniu '80 w Trójmieście. Pracownicy IPN zamierzają jeszcze sprawdzić, czy wojskowe plany stanu wojennego nie zakładały zwrócenia się o pomoc do sojuszniczych armii (tj. czy gen. Jaruzelski chciał prosić o pomoc armię radziecką).

Dziennikarzy interesowała mapa tzw. frontu polskiego - planu ataku na północną Europę, w którym miało wziąć udział 450 tys. polskich żołnierzy. Plan podpisał w 1970 r. gen. Jaruzelski. LWP miało dojść do Belgii. Na zajęcie Danii polscy planiści dali sobie trzy dni. Atak miał być prowadzony z użyciem ok. 200 ładunków jądrowych. - Gdyby doszło do takiej operacji, zginęłoby 30-40 proc. atakujących - powiedział Paweł Piotrowski z wrocławskiego IPN. Charakterystyczne, że w aktach układu warszawskiego znajdują się głównie plany ataku, a dopiero od lat 80. - plany obrony.

MON przekazał 1445 akt Układu Warszawskiego. 73 zespoły nie zostały ujawnione, bo mogą mieć wpływ na stan obecnej obronności Polski.

Copyright © Agora SA