Powstał Narodowy Program Stypendialny

Rząd zdecydował o stworzeniu Narodowego Programu Stypendialnego. Na pomoc dla uczniów będzie w budżecie aż 258 milionów złotych. - To pomoc nie dla tych, którzy są gorsi, ale dla tych, którym jest gorzej - zaznacza wiceminister edukacji Anna Radziwiłł.

Narodowy Program Stypendialny zastąpi wszystkie dotychczasowe formy pomocy materialnej dla uczniów. Finansowane będą z niego: zakup podręczników, dożywianie, dojazd do szkoły, dopłata do internatu, zajęcia wyrównawcze w szkołach i dodatkowe lekcje języków obcych.

- Z tej pomocy będą mogli skorzystać uczniowie z najuboższych środowisk, potrzebujący finansowego wsparcia, ale także ci najzdolniejsi - zastrzega wiceminister Radziwiłł. W ramach Programu finansowane będą również stypendia naukowe.

Prawdopodobnie już w styczniu pieniądze z Programu trafią do gmin, które w porozumieniu z dyrektorami szkół zdecydują, jak je wykorzystać. To, ile dostanie każda gmina, zostanie wyliczone na podstawie specjalnego algorytmu. - Uwzględnimy np. poziom bezrobocia, średni dochód w gminie, także wyniki egzaminów zewnętrznych. Być może tam, gdzie sprawdzian szóstoklasistów i egzamin gimnazjalny wypadły najsłabiej, trzeba skierować więcej środków - wyjaśnia Radziwiłł.

Jak zapewnia, dzięki Programowi z pomocy skorzysta większa liczba osób - do tej pory na pomoc socjalną mogło liczyć tylko około 5 proc. wszystkich uczniów.

5681 najzdolniejszych uczniów szkół średnich w całej Polsce otrzymało wczoraj stypendia prezesa rady ministrów - za dobre wyniki przez rok będą dostawać 285 zł miesięcznie. 60 prymusom wyróżnienia wręczył wczoraj premier Marek Belka.

Copyright © Agora SA