Chcą być w mediach i nazwach

Dwujęzyczne nazwy pomorskich miejscowości. Język kaszubski eksponowany w mediach, w których radach nadzorczych mają zasiąść przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - takie plany na najbliższe miesiące mają kaszubscy działacze

Ich podstawą jest "Strategia rozwoju języka i kultury Kaszubów" przyjęta w sobotę przez władze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Bez tego grozi nam, że język kaszubski w ogóle zaniknie, a nam chodzi o to, żeby naszej kulturze zapewnić trwały rozwój - mówi prof. Brunon Synak, były prezes Zrzeszenia.

Jednym z elementów ma być jak najszybsze wprowadzenie dwujęzycznych - polskich i kaszubskich - nazw miejscowości w Pomorskiem. - Mamy 72 kaszubskie gminy. W każdej średnio 20 wsi, a więc drugie kaszubskie nazwy należałoby nadać około 1,5 tys. miejscowości - wylicza Artur Jabłoński, prezes ZKP.

Niebawem w teren ruszą działacze Zrzeszenia, aby organizować po wsiach zebrania, na których będą przekonywać mieszkańców do podjęcia uchwał o nadaniu drugiej, kaszubskiej nazwy. Uchwała trafi potem do rady gminy, a następnie do MSWiA.

- Procedura jest skomplikowana, ale dobrze by było wprowadzić podwójne nazewnictwo jeszcze w tym roku - mówi Jabłoński.

Zrzeszenie chce także, aby język kaszubski był bardziej obecny w mediach. ZKP chce wprowadzić do rad nadzorczych publicznych mediów swoich ludzi.

- Nowa przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powiedziała w "Gazecie", że kandydatów do rad zgłaszać będą też stowarzyszenia, chcemy z tego skorzystać - mówi Jabłoński. - Do rady nadzorczej telewizji mamy nawet kandydata. To pisarz i poeta Zbigniew Jankowski.

Poza telewizją Zrzeszenie chce widzieć swoich ludzi w radach nadzorczych Radia Gdańsk i Radia Koszalin. - Musi być więcej audycji w języku kaszubskim - stwierdza Jabłoński.

Mają już sukcesy. Na antenie "Trójki" od marca pojawi się też program publicystyczny prowadzony przez dziennikarzy Radia Kaszëbë. Na tym nie koniec. Działacze ZKP przekonali władze Uniwersytetu Gdańskiego do otwarcia nowego kierunku studiów - kaszubistyki. Ma ruszyć w przyszłym roku akademickim.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.