Piotr R. i Andrzej K. - oni obciążyli Leppera

Dymisja Leppera to skutek zatrzymania przez CBA Piotra R. i Andrzeja K. To ich zeznania miały obciążyć także lidera Samoobrony. Jak mówi sam Andrzej Lepper, Piotr R. i Andrzej K. mieli opowiadać, że mają takie układy w resorcie rolnictwa, że mogą załatwić przekwalifikowanie ziemi.

- Chodzi o 35 hektarów ziemi w gminie Mrągowo, miało być za to 3 mln zł łapówki. - mówił Lepper Monice Olejnik w "Kropce nad i". Według "Dziennika" sam Lepper miał się domagać jednej trzeciej tej sumy.

Kim jest zatrzymany Piotr R.?

Jak pisze "Dziennik" Piotr R. dziś miał być w Chinach razem z delegacją, na czele której stoi minister budownictwa Andrzej Aumiller., ale został zatrzymany w piątek na lotnisku Okęcie. Kilka chwil przed startem samolotu, na pokładzie którego delegacja Ministerstwa Budownictwa leciała do Chin. Agenci zabrali go na oczach zaskoczonego ministra Aumillera oraz biznesmenów, którzy wybierali się na spotkanie z azjatyckimi kontrahentami. Wczoraj sąd zadecydował o jego aresztowaniu

Piotr R. to były dziennikarz wrocławskiej TVP, przez kilka lat związany z lokalną Samoobroną. Piotr R. od połowy lat 90. prowadził we wrocławskiej "Trójce" główne wydanie "Faktów" oraz następujące po nich "Rozmowy dnia". Współpracował również z Radiem Aplauz. W 2002 roku postanowił wejść w politykę. Został rzecznikiem kampanii wyborczej Rafała Kubackiego - kandydata Samoobrony na prezydenta Wrocławia. Kubacki: - To był zaufany człowiek Andrzeja Leppera. Kiedy konstruowaliśmy sztab wyborczy, został nam polecony przez "górę". A kiedy Lepper przyjeżdżał na Dolny Śląsk, Piotr nie odstępował go na krok. Zapewniał mu całą obsługę medialną.

Panowie rozstali się jednak tuż przed wyborami. - Przyjął propozycję z telewizji publicznej - wspomina były dżudoka. Na wizji pojawił się jako prowadzący programy "Oblicza mediów" i "Biznes perspektywy". Niedługo później rzucił pracę w mediach i został dyrektorem ds. marketingu nieistniejących już tanich linii lotniczych Air Polonia. Te jednak zbankrutowały. W lipcu ub. roku znalazł pracę we wrocławskim oddziale Telefonii Dialog - spółki akcyjnej w 100 procentach należącej do KGHM SA. Został zwolniony w marcu.

W styczniu 2006 Piotr R. znalazł się w oficjalnej delegacji Samoobrony do Chin. Prócz niego pojechali tam również dzisiejszy poseł i rzecznik Samoobrony Mateusz Piskorski, Stanisław Łyżwiński i Janusz Maksymiuk. Wrocławianin określany był wtedy jako jeden z "biznesmenów, którzy kooperują z chińskimi firmami lub zamierzają to robić w przyszłości". Ryszard Filiński, szef wrocławskiej Samoobrony: - Od dłuższego już czasu ten pan nie jest członkiem naszej partii.

Kim jest zatrzymany Andrzej K.?

Razem z Piotrem R. w piątek został zatrzymany prawnik Andrzej K. Należał do ZChN. W 1998 r. startowała w wyborach samorządowych do rady powiatu warszawskiego z listy AWS. Bez powodzenia. W latach 1998-99 był dyrektorem departamentu prawnego w Agencji Prywatyzacyjnej Skarbu Państwa. Był też doradcą ds. prawnych Ministerstwie Łączności. W 2003 r. prezydent stolicy Lech Kaczyński zatrudnił go jako radcę prawnego warszawskiego ratusza. Gdy R. dostał pracę w Telefonii Dialog, K. były wiceprezesem tej firmy. Odszedł w grudniu ubiegłego roku i prowadził kancelarię prawną w Warszawie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.