SLD zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nową ustawę lustracyjną

Ryszard Kalisz występując na konferencji prasowej podkreślił, że zdaniem SLD ustawa, która ma wejść w życie w marcu, narusza między innymi konstytucyjną zasadę prawa obywateli do obrony oraz zasadę domniemania niewinności i szereg umów międzynarodowych.

Nowa ustawa lustracyjna zniosła między innymi oświadczenia lustracyjne, Sąd Lustracyjny i status pokrzywdzonego, nadawany przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN będzie wydawał tylko zaświadczenia o tym, czy dana osoba figuruje w archiwach IPN. Osoba, która będzie chciała się oczyścić z podejrzeń o agenturalność, będzie musiała dochodzić swojej niewinności w procesie przed sądem cywilnym.

W Sejmie jest już projekt nowelizacji tej ustawy, przygotowany przez prezydenta. Zakłada on między innymi utrzymanie obecnej zasady, że osoby publiczne będą miały obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych. Zmieniono definicję Osobowego Źródła Informacji tak, aby oddzielić osoby, które świadomie i aktywnie współpracowały z SB, od współpracujących nieświadomie lub sporadycznie.

Sprawami lustracyjnymi mają się zajmować sądy powszechne. W pierwszej instancji sądy okręgowe oceniałyby oświadczenia lustracyjne, budzące wątpliwości u prokuratorów IPN. Procedura lustracyjna będzie jawna.

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Kalisz przyznał, że zarzuty SLD wobec ustawy pokrywają się w dużej części z projektem nowelizacji.

Copyright © Agora SA