Możliwe scenariusze

Według konstytucjonalistów, gdyby Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy ustawy lustracyjnej, w całości lub we fragmentach, powstanie luka prawna. Jak mówią, w żadnym razie nie będzie obowiązywała poprzednia ustawa lustracyjna.

Oto możliwe scenariusze:

1. Trybunał uznaje, że ustawa jest zgodna z prawem.

Wtedy będzie ona nadal obowiązywać.

2. Trybunał odrzuca ustawę w całości.

Nie ma powrotu do starej ustawy lustracyjnej. Jednocześnie przestają obowiązywać przepisy o udostępnianiu akt przez IPN.

3. Trybunał uznaje część zarzutów za zasadne.

Wtedy wszystko będzie zależało od tego, które przepisy ustawy TK zakwestionuje.

Może się okazać, że ustawa będzie tak "poszatkowana", że w praktyce nie będzie się dało jej zastosować. -W przypadku uchylenia będzie luka prawa. Jeżeli przepisy zostaną uchylone w znacznej części, jeśli ustawa będzie tak poszatkowana, że zostaną z niej strzępy, to nie da się jej wykonać - mówi konstytucjonalista, prof. Piotr Winczorek.

Może się też być tak, że ustawa będzie obowiązywać, ale bez pewnych elementów np. bez sankcji za niezłożenie oświadczenia, czy z zawężonym kręgiem osób podlegających lustracji.

Od woli Sejmu będzie też zależeć, czy wytknięte przez Trybunał błędy naprawić, czy też napisać ustawę od nowa.

4. Publikacja orzeczenia TK

Prof. Andrzej Zoll, b. prezes TK i b. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność publikacji orzeczenia Trybunału. W Radio TOK FM powiedział: - Wydawanie "Dziennika Ustaw" jest w gestii premiera i orzeczenie w takiej sprawie powinno być ogłoszone niezwłocznie, choćby w poniedziałek, nawet jeżeli trzeba byłoby wydać "Dziennik Ustaw" tylko po to, żeby to orzeczenie było w nim zawarte.

Zdaniem prof. Winczorka Trybunał dlatego ustalił termin rozpatrzenia wniosku dot. ustawy lustracyjnej w dniach 9-11 maja, żeby do wtorku "było wystarczająco dużo dni, aby taki akt został opublikowany w "Dzienniku Ustaw" - powiedział.

15 maja mija termin przesyłania przez pracodawców oświadczeń lustracyjnych do IPN, wypełnionych przez zobowiązanych do tego pracowników. Część pracodawców czekała z tym na wyrok TK.

Czy możliwe są jeszcze inne scenariusze? Zapraszam do dyskusji pod tekstem

Czy decyzja Trybunały kończy sprawę?
Copyright © Agora SA