Episkopat o toruńskiej rozgłośni

Na dzisiejszym spotkaniu biskupów na Jasnej Górze prawdopodobnie nie będzie mowy o kwestiach personalnych w Radiu Maryja

- Będzie to bardziej analiza niż podejmowanie decyzji. Tym bardziej że Radio jest własnością zakonu redemptorystów - nie mogą mieć zatem miejsca podejmowane przez biskupów decyzje personalne co do Radia Maryja i tu nie ma sensu podgrzewanie atmosfery - wyjaśnia rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Jak wyjawił abp Sławoj Leszek Głódź, Zespół Troski Duszpasterskiej o Radio Maryja dysponuje już statutem Radia koniecznym do rozpoczęcia prac rady programowej Radia. (Przez lata redemptoryści nie dostarczali statutu). Rada zacznie działać na mocy umowy, jaką Episkopat podpisze wkrótce z zakonem.

Dzięki radzie programowej biskupi będą mieli wpływ na charakter nadawanych w RM audycji. "Gazeta" dowiedziała się, że to rada zdecyduje m.in. o tym, kto będzie prowadził najbardziej upolitycznioną audycję "Rozmowy niedokończone".

Do pilniejszego zajęcia się mediami o. Rydzyka biskupów przynaglił Watykan. Na początku kwietnia nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk skierował utrzymane w ostrym tonie listy do przewodniczącego Episkopatu abp. Józefa Michalika i prowincjała redemptorystów o Zdzisława Klafki. Wynika z niego, że Watykan potępia zaangażowanie Radia w politykę.

Nie tylko Radio

Podczas zebrania na Jasnej Górze biskupi zastanowią się także nad zwiększeniem liczby księży posyłanych za granicę by służyć pracującym tam Polakom. Zdaniem Episkopatu liczba duszpasterzy Polaków - szczególnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Islandii nie jest wystarczająca.

Jutro Kościół obchodzi Uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski. Dlatego biskupi zostaną po zakończeniu obrad na Jasnej Górze, żeby wziąć udział we mszy św. na Szczycie Jasnogórskim. Homilię wygłosi Prymas Józef Glemp. W trakcie mszy nastąpi ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej.

Copyright © Agora SA