Prezydent wybrał zasłużonych dla "Solidarności"

- Staraliśmy się znaleźć osoby zasłużone, ale ciche, często zapomniane, naszą rolą jest pamiętać o tych ludziach - tak objaśniała wczoraj wybór kandydatów do odznaczenia przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 26. rocznicę powstania "Solidarności" Janina Jankowska

Prezydent wręczy odznaczenia w środę w Szczecinie oraz w czwartek w Gdańsku. Odznaczenia otrzymają m.in. bardowie "Solidarności": Jan Kelus, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński, Maciej Pietrzyk i pośmiertnie Jacek Kaczmarski.

Na liście znaleźli się też twórcy Biuletynu Informacyjnego w strajkującej Stoczni Gdańskiej: Ewa Milewicz (dziś publicystka "Gazety"), Mirosław Chojecki, Konrad Bieliński.

Znana reporterka radiowa Janina Jankowska, związana od początku z "Solidarnością", która społecznie przewodniczy zespołowi w Kancelarii Prezydenta opiniującego wnioski o nadawanie odznaczeń, zaprezentowała młodszym dziennikarzom kasety z piosenkami Kelusa - socjologa, współpracownika KOR, autora piosenki "Sentymentalna panna S", który swoje piosenki nagrywał na kasety i rozprowadzał je, tworząc w ten sposób "niezależny nurt wydawnictw muzycznych".

Pełna lista nie została ujawniona, bowiem, jak zaznaczyła wczoraj na konferencji prasowej Barbara Mamińska, dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń, swoich podpisów na obu listach nie złożył jeszcze prezydent.

Wiadomo tylko, że krzyż wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzyma pośmiertnie mecenas Władysław Siła-Nowicki, obrońca w procesach politycznych. Również pośmiertnie zostanie odznaczony Janusz Janczewski - artysta plastyk, twórca liternictwa - słynnej "solidarycy" i logo związku.

Na wczorajszej konferencji ujawniono też, że wśród odznaczonych będą organizatorzy strajków i twórcy Wolnych Związków Zawodowych z wyjątkiem Andrzeja Gwiazdy i Anny Walentynowicz. Zasadą jest bowiem, że po otrzymaniu orderu Orła Białego, a ten oboje otrzymali 3 maja, nie przyznaje się odznaczeń niższych rangą.

Kancelaria Prezydenta przyjęła też, że odznaczeń nie dostaną osoby zajmujące stanowiska państwowe - dlatego nie ma na liście twórcy WZZ i legendy "S" Bogdana Borusewicza, bo jest marszałkiem Senatu.

Janina Jankowska powiedziała, że pracownikom Kancelarii udało się dotrzeć do Czesława Niezgody, przywódcy jeszcze lipcowych strajków w Lublinie, i zostanie on odznaczony.

Medale otrzymają Jan Rulewski, b. szef regionu bydgoskiego "S", i Roman Bartoszcze, przywódca rolniczej "S".

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na liście odznaczonych są też prawdopodobnie wspierający strajki sierpniowe intelektualiści: Andrzej Wielowieyski, Jadwiga Staniszkis i prawdopodobnie Waldemar Kuczyński.

Pośmiertnie zostanie odznaczony dziennikarz radiowy Andrzej Jeleński i technik radiowy Czesław Dygant, którzy przekazywali relacje ze stoczni. Prezydent odznaczy również aktorów Teatru Wybrzeże, którzy w czasie strajku odgrywali przedstawienia w stoczni.

- Kolejną okazją dla uhonorowania ludzi zasłużonych dla walki o niepodległą Polskę będzie (przypadająca pod koniec września) 30. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników oraz (pod koniec marca) Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela - zapowiedziała minister w Kancelarii Prezydenta Ewa Juńczyk-Ziomecka.

Organizatorzy sierpniowych uroczystości mieli problem z decyzją, czy niektóre osoby mają otrzymać odznaczenia już teraz, czy przy tej drugiej okazji. Dlatego zapewne w rocznicę KOR-u odznaczenie otrzyma współpracownik komitetu, nieżyjący już filmowiec Bogdan Kosiński - inicjator słynnego filmu "Robotnicy '80", któremu udało się doprowadzić do wyjazdu ekipy filmowej do stoczni.

Juńczyk-Ziomecka zapowiedziała również, że jesienią zostaną odznaczeni m.in. adwokaci, którzy bronili robotników w Poznaniu w 1956 r. Pracownicy kancelarii dotarli do materiałów z tamtych czasów, które świadczą - jak zaznaczyła - o niesłychanej odwadze, erudycji i patriotyzmie przedstawicieli ówczesnej palestry.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że 1 września, z okazji rocznicy wybuchu II wojny, odznaczenia wręczy w imieniu prezydenta jego doradca Jan Olszewski. Otrzyma je pośmiertnie 12 celników i kolejarzy ze stacji w Szymankowie. 1 września 1939 r. jedenaście minut przed rozpoczęciem ostrzału Westerplatte, pracownicy stacji powstrzymali niemiecki pociąg pancerny, który miał zdobyć mosty w Tczewie. Zginęło wówczas 19 Polaków, ale udało się ustalić tylko 12 nazwisk.

Copyright © Agora SA