NYT: Twórczość Kapuścińskiego zabarwiona magicznym realizmem

Dzisiejszy New York Times poświęca obszerny artykuł zmarłemu wczoraj Ryszardowi Kapuścińskiemu. Niemieckie dzienniki określają go mianem ?legendy dziennikarstwa?.

Kapuścińskiemu jesteśmy wdzięczni - Mariusz Szczygieł

Posłuchaj Kapuścińskiego | Zapal świeczkę na forum ['] ['] [']

Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich reportażystów, pisarzy i publicystów zmarł wieczorem w Warszawie. W marcu skończyłby 75 lat.

Publicysta NYT Michael Kaufman nazywa Ryszarda Kapuścińskiego dziennikarzem-obieżyświatem, którego twórczość jest zabarwiona magicznym realizmem. Autor przypomina, że polski pisarz cztery dekady obserwował z bliska konflikty w krajach Trzeciego Świata i był świadkiem 27-miu przewrotów oraz rewolucji.

Kaufman podkreśla, że relacje Kapuścińskiego wykraczały poza zwykły opis wydarzeń i zawierały wiele metafor oraz alegorii.

- Chociaż każda z książek Kapuścińskiego była wyjątkowa, wszystkie cechował ten sam skrzący się realizm - napisał publicysta NYT. Przypomniał też, że zmarły publicysta nigdy nie robił notatek, a do pobudzenia swojej poetyckiej wyobraźni używał jedynie pamięci.

Kaufman opisał również drogę życiową Kapuścińskiego oraz wymienił jego najważniejsze książki. Autor zwrócił uwagę, że polski dziennikarz pisał artykuły dla amerykańskiej prasy; w tym dla dzienników "The New Yorker" i "The New York Times".

"Der Spiegel": Wielki polski pisarz

"Der Spiegel" umieszcza twórczość Kapuścińskiego na granicy między dziennikarstwem, literaturą i nauką. Gazeta nazywa zmarłego autora "kronikarzem Trzeciego Świata" i "wielkim polskim pisarzem".

W ocenie "Spiegla", dzieła Ryszarda Kapuścińskiego ukazują stosunek człowieka wobec aparatu państwa. "Die Welt" pisze z kolei, że jego przemyślenia na temat dyktatur odbierane były w Polsce jako krytyka komunistycznych władz.

W prawie wszystkich doniesieniach pojawia się informacja, że Ryszard Kapuściński był najczęściej tłumaczonym polskim autorem. W Niemczech stał się znany w 1984 r., kiedy na tutejszym rynku ukazał się "Cesarz". Reportaż o schyłku reżimu Haile Selasie otrzymał tytuł: "Król królów. Parabola władzy".

Książki Kapuścińskiego doczekały się w Niemczech ponad 20 wydań. Ich autor był też laureatem niemieckich nagród literackich, m.in. Hanzeatyckiej Nagrody Goethego przyznawanej przez Fundację Toepfera.

Biografia Ryszarda Kapuścińskiego

Dzieciństwo | Szkoła i studia | Pierwsze podróże, pierwsze reportaże | Między Polską a resztą świata | Powstają "Cesarz i Szachinszach" | Kierunek ZSRR | Poetycki debiut | O czym marzył?

Kapuściński o: Afryce , Azji , Ameryce Łacińskiej

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.